Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

Jūrmaloje aptartos Baltijos jūros regioninio bendradarbiavimo perspektyvos

Sukurta 2019.06.03 / Atnaujinta 2019.06.03 14:32
   Jūrmaloje aptartos Baltijos jūros regioninio bendradarbiavimo perspektyvos
   Jūrmaloje aptartos Baltijos jūros regioninio bendradarbiavimo perspektyvos

   Birželio 3 dieną Jūrmaloje, Latvijoje, vykusiame aukšto lygio susitikime Latvijos pirmininkavimo Baltijos jūros valstybių tarybai (BJVT) pabaigai pažymėti, ministras Linas Linkevičius kartu su kolegomis iš Baltijos, Šiaurės šalių, Vokietijos, Rusijos ir Europos išorės veiksmų tarnybos aptarė Baltijos jūros regioninio bendradarbiavimo perspektyvas.

   Ministras pabrėžė, kad visavertis savitarpio pasitikėjimu grįstas bendradarbiavimas gali vykti tik jei visos regionui priklausančios valstybės savo politiką grįs teisės viršenybės, demokratijos, pagarbos žmogaus teisėms ir laisvėms principais.

   „Lietuva turi ilgas bendradarbiavimo su kitomis Baltijos jūros regiono valstybėmis tradicijas. Išgyvenome kartais palankias, o kartais visai priešiškas geopolitines konfigūracijas, įvairius atvirumo ir bendradarbiavimo etapus. Susikūrus Baltijos jūros valstybių tarybai, ėmėmės spręsti aštrias politines, ekonomines, socialines problemas, skatinome rytinės ir vakarinės Baltijos jūros pakrančių integraciją. Mums pavyko ir greitai tapome regioninio bendradarbiavimo modeliu, kurio pavyzdžiu seka daugelis Europos regionų“, – teigė L. Linkevičius

   Pasak ministro, regioninio saugumo ir bendradarbiavimo situacija pasikeitė dėl agresyvios Rusijos politikos, todėl būtina aptarti, kaip tokiomis sąlygomis gali toliau būti palaikomas regioninis bendradarbiavimas, kaip turi kisti Baltijos jūros valstybių tarybos veikla.

   Ministras L. Linkevičius  taip pat iškėlė klausimą dėl Astravo atominės elektrinės (AE) projekto Baltarusijoje. „Tarptautinių branduolinės saugos ir aplinkosaugos standartų užtikrinimas įgyvendinant Astravo AE projektą yra viso regiono interesas. Raginame Baltarusiją užtikrinti skaidrumą bei atsakyti į visus keliamus klausimus, susijusius su AE projekto įgyvendinimu. Deja, pasigendame konstruktyvaus dialogo su Baltarusija šioje srityje”, – pažymėjo užsienio reikalų ministras. Susitikime kviestinio svečio teisėmis dalyvavo Baltarusijos užsienio reikalų viceministras Olegas Kravčenko.

   Susitikime buvo priimta Jūrmalos deklaracija, kuri patvirtina Baltijos jūros valstybių tarybos išskirtinį vaidmenį užtikrinant tarpvyriausybinį politinį dialogą ir praktinį bendradarbiavimą regione. Joje teigiamai vertinamas BJVT įdirbis daugelyje tvariai regiono plėtrai svarbių sričių, taip pat kovojant su tokiomis aktualiausiomis problemomis, kaip prekyba žmonėmis, smurtas prieš vaikus, organizuotas nusikalstamumas.

   Kartu buvo nuspręsta keisti BJVT veiklos principus, įgyvendinant BJVT reformą. Pagrindiniu principu turi tapti organizacijos veiklos lankstumas atsižvelgiant į geopolitines aplinkybes. Reformos gaires savo pirmininkavimo organizacijai metu rengė Latvija, toliau tobulins Danija, o įgyvendinimo imsis Lietuva, kuri pirmininkaus BJVT nuo 2020 metų liepos 1 dienos.

   BJVT veikla aprėpia visas tarpvyriausybinio bendradarbiavimo Baltijos jūros regione sritis, išskyrus karinę gynybą. BJVT narės yra 11 valstybių: Danija, Estija, Islandija, Latvija, Lenkija, Lietuva, Norvegija, Rusijos Federacija, Suomija, Švedija, Vokietija. Specialų nario statusą turi Europos Sąjunga.

   Susijusios naujienos Visos naujienos »
   49911985778_f23965d614_b.jpg

   Gegužės 19 dieną ministras Linas Linkevičius kartu su Šiaurės ir Baltijos šalių, Lenkijos, Vokietijos bei Rusijos užsienio reikalų ministrais dalyvavo virtualiame Baltijos jūros valstybių tarybos (BJVT) susitikime.

   Daugiašaliai santykiai »

   Gegužės 19 dieną ministras Linas Linkevičius dalyvaus primininkavimą Baltijos jūros valstybių tarybai (BJVT) baigiančios Danijos organizuojamame susitikime, skirtame Baltijos jūros regiono valstybių ateičiai aptarti.

   Daugiašaliai santykiai »

   Balandžio 29 dieną užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius dalyvavo Baltijos šalių užsienio reikalų ministrų telekonferencijoje, kurios metu buvo aptartos galimybės koordinuotai švelninti karantino režimą, taip pat ir palaipsniui lengvinant sąlygas piliečių kelionėms.

   Užsienio reikalų ministro veikla » Ministerijos naujienos »
   91043_742eb81c0766253976f17012e393f10a.jpg

   Rugsėjo 21 dieną Biržuose paminėta Baltų vienybės diena, kurios metu dalyvius pasveikino Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis ir Latvijos Saeimos Pirmininkė Inara Mūrniecė, abiejų šalių kultūros ministrai, vyko Lietuvos ir Latvijos diplomatų chorų ir Palangos pučiamųjų orkestro pasirodymas.

   Dvišaliai santykiai » Istorinė, kultūros diplomatija »
   BW30 Delhi_7.jpg

   Rugpjūčio 6 dieną Lietuvos, Latvijos ir Estijos ambasados Delyje minėjo Baltijos kelio 30-metį. Vieno iš pagrindinių Delio simbolių Indijos vartų fone Baltijos šalių ambasadoriai, kartu su lietuvių, latvių ir estų bendruomenėmis, sudėliojo Baltiškąją mandalą – trijų šalių kontūrus atkartojančią gėlių kompoziciją, taip sujungdami indišką ir baltišką kultūras. Vėliau renginys persikėlė į Lietuvos ambasadą, kur bendro Baltijos šalių priėmimo metu svečiams buvo rodomas filmas „Nepakartojamas Baltijos kelias“, sakomos iškilmingos trijų šalių ambasadorių kalbos.

   Dvišaliai santykiai » Atstovybių naujienos »
   2a.jpg

   Birželio 12 dieną Lietuvos nuolatinė atstovė Jungtinėse Tautose ambasadorė Audra Plepytė kartu su Latvijos ir Estijos ambasadoriais bei BATUN (angl. Baltic Appeal to the United Nations) atstovais pasirašė memorandumą dėl BATUN archyvo perdavimo Latvijos Nacionaliniam archyvui.

   Istorinė, kultūros diplomatija »