Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Kaip mus rasti?

LIETUVOS RESPUBLIKOS NUOLATINĖ ATSTOVYBĖ PRIE JUNGTINIŲ TAUTŲ BIURO IR KITŲ TARPTAUTINIŲ ORGANIZACIJŲ ŽENEVOJE

Adresas: Ch. Louis-Dunant 15, 1202 Geneva  SWITZERLAND

plačiau »

Tel. +41 22 7482470
Faksas +41 22 7482477
El. paštas

Lietuva, Ukraina ir Latvija surengė aukšto lygio diskusiją Ženevoje dėl žmogaus teisių pažeidimų Kryme

Sukurta 2018.03.01 / Atnaujinta 2018.03.01 11:13
   Lietuva, Ukraina ir Latvija surengė aukšto lygio diskusiją Ženevoje dėl žmogaus teisių pažeidimų Kryme
   Lietuva, Ukraina ir Latvija surengė aukšto lygio diskusiją Ženevoje dėl žmogaus teisių pažeidimų Kryme
   Lietuva, Ukraina ir Latvija surengė aukšto lygio diskusiją Ženevoje dėl žmogaus teisių pažeidimų Kryme

   Vasario 27 dieną Jungtinių Tautų Žmogaus teisių tarybos 37-osios sesijos metu Lietuvos užsienio reikalų viceministras Darius Skusevičius kartu su Ukrainos užsienio reikalų viceministru Sergiy Kyslytsya bei Krymo totorių Medžliso pirmininku Refatu Čubarovu surengė diskusiją, skirtą aptarti Krymo totorių žmogaus teisių padėtį Rusijos okupuotame Krymo pusiasalyje.

   Renginyje taip pat dalyvavo JT Vyriausiojo žmogaus teisių komisaro pavaduotoja Kate Gilmore ir Krymo Totorių Medžliso pirmininko pavaduotojas ir buvęs politinis kalinys Ahtem Chyihoz. Renginį iniciavo ir organizavo Lietuvos, Ukrainos ir Latvijos Nuolatinės atstovybės Ženevoje.

   Diskusijoje užsienio reikalų viceministras išsakė susirūpinimą dėl tebevykdomų žmogaus teisių pažeidimų bei sistemingos ir tiesioginės represinės politikos prieš žmogaus teisių gynėjus, žurnalistus, Krymo totorių bendruomenę ir pilietinę visuomenę.

   „Šiandien susiduriame su politinių kalinių fenomenu vidury Europos. Okupacinė valdžia Kryme prieš totorius naudoja neteisėtų persekiojimų ir sulaikymų, priverstinių dingimų, kankinimų bei diskriminacinio pobūdžio įstatymų taikymo taktiką, siekdama palaužti Krymo totorių politinę valią“, – sakė D. Skusevičius. Viceministras ragino tarptautinę bendruomenę išlaikyti žmogaus teisių situacijos nelegaliai aneksuotame Kryme klausimą tarptautinėje darbotvarkėje bei tęsti politinį spaudimą Rusijai, reikalaujant pilnai laikytis tarptautinių žmogaus teisių standartų bei užtikrinti netrukdomą tarptautinių žmogaus teisių stebėjimo misijų darbą Kryme.

   JT Vyriausiojo žmogaus teisių komisaro pavaduotoja K. Gilmore kritikavo Rusiją už kovos su terorizmu ir separatizmu įstatymų naudojimą prieš Krymo gyventojus, taip pat už draudimą tarptautiniams stebėtojams patekti į Krymą. JT rekomendacijos lieka neįgyvendintos. Krymo totorių lyderis R. Čubarovas ragino tarptautinę bendruomenę neleisti Rusijai pakartoti Sovietų Sąjungos XX amžiuje įvykdytų masinių represijų prieš Krymo totorių bendruomenę ir atimti iš jų gimtąją žemę, kalbą, kultūrą ir istorinę atmintį. A. Chyihoz emocingai pasidalino savo persekiojimo iš okupacinės valdžios pusės ir neteisėto įkalinimo patirtimi. Latvijos, Lenkijos, Turkijos, Gruzijos, Prancūzijos ir Jungtinės Karalystės atstovai, dalyvavę renginyje, išreiškė paramą Krymo totorių žmogaus teisėms ir Ukrainos teritoriniam vientisumui, pasmerkė Rusijos Federacijos vykdomą politiką.

   Nuo pat Krymo okupacijos pradžios Rusija ėmėsi aktyvių represinių priemonių prieš etninius ukrainiečius, Krymo totorius ir žmogaus teisių aktyvistus, kurie nepritaria Rusijos 2014 m. įvykdytai Krymo aneksijai. Kryme nuolat pažeidžiamos išraiškos, taikių susirinkimų, religijos ir įsitikinimų laisvės. Pabrėžtina, jog Rusija griežtai prieštarauja Jungtinių Tautų žmogaus teisių stebėjimo misijos Ukrainoje ekspertų patekimui į Krymą, o misijos rekomendacijos dėl žmogaus teisių padėties Kryme iki šiol nėra įgyvendintos.

   Naujienlaiškio prenumerata