Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

Žmogaus teisių taryba smerkia žmogaus teisių pažeidimus Baltarusijoje

Sukurta 2020.09.18 / Atnaujinta 2020.09.18 18:43
  Žmogaus teisių taryba smerkia žmogaus teisių pažeidimus Baltarusijoje

  Rugsėjo 18 d. Europos Sąjungos iniciatyva Žmogaus teisių tarybos (ŽTT) 45-osios sesijos metu surengti skubūs debatai dėl žmogaus teisių pažeidimų Baltarusijoje. Tai šeštieji skubūs debatai ŽTT darbo istorijoje. Debatų pabaigoje balsavimu priimta rezoliucija dėl žmogaus teisių padėties iki ir įvykus prezidento rinkimams Baltarusijoje.

  Nuotoliniu būdu skubiuose debatuose pasisakė Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius. Ministras ragino tarptautinę bendruomenę bendrais ir ryžtingais veiksmais reaguoti į besitęsiančius žmogaus teisių pažeidimus Baltarusijoje, kvietė juos ištirti ir paragino Baltarusijos vadovybę pilnai bendradarbiauti su visais JT mechanizmais žmogaus teisių klausimais, įskaitant JT specialiuosius pranešėjus.

  Debatų pradžioje žmogaus teisių pažeidimus ir situaciją šalyje apibendrino JT Vyriausiosios žmogaus teisių komisarės (VŽTK) pavaduotoja Nada Al-Nashif, JT Specialioji pranešėja žmogaus teisių padėties Baltarusijoje klausimais Anaïs Marin, Baltarusijos žmogaus teisių aktyvistė, buvusi kandidatė į prezidentus Sviatlana Cichanouskaja bei nuo valdžios institucijų represijų nukentėjusi aktyvistė Jekaterina Novikava. Kalbėtojos ragino Baltarusijos valdžios atstovus nutraukti smurtą prieš taikius protestuotojus, žurnalistus ir kitus aktyvius piliečius, paleisti suimtuosius, ištirti nusikaltimus ir nubausti kaltuosius bei siekti dialogo su visuomene, sprendžiant susidariusią situaciją, suteikti prieigą JT mechanizmams ir surengti laisvus ir sąžiningus rinkimus.

  Skubiuose debatuose iš viso pasisakė 69 šalių ir tarptautinių organizacijų atstovai, taip pat 9-ių nevyriausybinių organizacijų atstovai. Tarp kalbėtojų buvo 13 užsienio reikalų ministrų.

  Po skubių debatų balsavimu priimta rezoliucija „Dėl žmogaus teisių pažeidimų Baltarusijoje iki ir po 2020 m. prezidento rinkimų“ (iš 47 ŽTT narių 23 šalys balsavo „už“, 2 – „prieš“ ir 22 susilaikė).  Rezoliucija smerkia valdžios smurtą prieš protestuotojus ir numato JT vyriausiosios žmogaus teisių komisarės pranešimus Tarybai apie padėtį Baltarusijoje.

  Sveikiname skubių debatų surengimą ir priimtą rezoliuciją.

  Lietuvos užsienio reikalų ministro pasisakymo vaizdo įrašą galite rasti čia.

  Naujienlaiškio prenumerata