Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

Šiaurės ir Baltijos šalių aštuoneto (NB8) valstybės bendru pareiškimu JT Saugumo Tarybos debatuose pasmerkė Rusijos agresiją prieš Ukrainą

Sukurta 2022.03.09 / Atnaujinta 2022.03.09 08:22

Kovo 8 dieną, minint Tarptautinę moters dieną, Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybos atviruosiuose debatuose dėl „Moterų, taikos ir saugumo“ darbotvarkės buvo perskaitytas bendras Šiaurės ir Baltijos šalių aštuoneto (NB8) pareiškimas, kuriuo pasmerkta Rusijos agresija prieš Ukrainą bei išreikštas susirūpinimas dėl blogėjančios moterų ir mergaičių padėties Ukrainoje, įskaitant seksualinio smurto ir smurto lyties pagrindu atvejus.

JT Saugumo Tarybos atviruosius debatus organizavo kovo mėnesį JT Saugumo Tarybai pirmininkaujantys Jungtiniai Arabų Emyratai.

„Bendras Šiaurės-Baltijos valstybių pareiškimas – stiprus signalas tarptautinei bendruomenei, atkreipiantis dėmesį į tai, jog neišprovokuota Rusijos agresija ir vykstantis karas Ukrainoje, kaip įprasta karinių konfliktų atveju, itin blogina labiausiai pažeidžiamų grupių, įskaitant ir moterų ir mergaičių padėtį. Neseniai pasirodžiusi informacija apie tai, jog Rusijos kariuomenė užimtuose miestuose žagina moteris verčia nerimauti, todėl Rusijos agresijos Ukrainoje klausimas turi būti keliamas visuose formatuose“, – teigė Lietuvos nuolatinis atstovas JT ambasadorius Rytis Paulauskas.

Bendrame NB8 pareiškime Rusija pasmerkta už tarptautinės teisės ir JT Chartijos principų pažeidinėjimą, akcentuota būtinybė užtikrinti, jog Rusijos ir jos kariuomenės įvykdyti būtų tinkamai išaiškinti ir už juos atsakingi asmenys būtų nubausti.

Pareiškimą visų aštuonių Šiaurės-Baltijos šalių vardu perskaitė Švedija.

Šiaurės ir Baltijos šalių aštuonetas (NB8) – neformalus ir neinstitucionalizuotas penkių Šiaurės ir trijų Baltijos valstybių – Danijos, Estijos, Islandijos, Latvijos, Lietuvos, Norvegijos, Suomijos ir Švedijos – bendradarbiavimo formatas.