Nusiginklavimas
Nusiginklavimas
Jungtinių Tautų Nusiginklavimo reikalų departamentas (UNODA)
Svarbiausi Ženevos forumai, kuriuose dirbama ginklų kontrolės, neplatinimo ir nusiginklavimo klausimais yra šie: Nusiginklavimo konferencija (angl.- CD), JT Konvencija dėl tam tikrų įprastinių ginklų, kurie gali būti laikomi pernelyg žalojančiais arba veikia nesirinktinai, apribojimo (angl. - CCW) bei jos II-asis papildytas protokolas (dėl draudimo arba apribojimo naudoti minas), V-asis protokolas (dėl nuo karo likusių sprogmenų), kurių narystė ir veikimas yra sąlyginai atskiri nuo pačios CCW konvencijos; Konvencija dėl prieš-pėstinių minų naudojimo, kaupimo, gamybos ir perdavimo uždraudimo ir dėl jų sunaikinimo (Otavos konvencija), Biologinių ginklų konvencija, Oslo konvencija dėl kasetinių sprogmenų.
Daugiau informacijos rasite čia ir čia.
Nusiginklavimo konferencija (CD)
Nusiginklavimo konferencijoje Lietuva dalyvauja stebėtojo teisėmis. Dar 2010 metais NK susikūrė neformali šalių stebėtojų grupė (angl. - IGOS), kurios narė yra ir Lietuva. Grupės dėka NK 2013 metų raporte bei atitinkamoje JT GA I komiteto priimtoje rezoliucijoje įtvirtinta, kad būtina nagrinėti NK plėtros klausimą. Šios grupės veikla išlieka intensyvi, grupė dalyvauja ne tik svarstant NK plėtros klausimą. Lietuva kartu su dar 26 valstybėmis pateikė prašymus tapti NK šalimi nare.
Ginklų limitavimo konvencija (CCW)
Lietuvos diplomatų įdirbis įgyvendinant ir plėtojant CCW konvenciją išlieka svarus. Lietuva ypač daug dėmesio skiriama nuo karo likusių sprogmenų tematikai. 2011m. Lietuvos atstovai aktyviai dalyvavo CCW Sponsorystės programos priežiūros komiteto veikloje bei parėmė konvencijos pastangas priimti protokolą dėl skeveldrinių šaudmenų. Nuo 2012 m. balandžio mėn. iki 2014 m. birželio 12d. Lietuvos atstovas vykdė Sponsorystės komiteto koordinatoriaus pareigas (Taip pat šias pareigas Lietuvos atstovas vykdė 2007-08 m.).
Įvykusioje 2011 m. lapkritį CCW IV peržiūros konferencijoje Lietuvos atstovai užėmė Konferencijos viceprezidento ir jos II Pagrindinio komiteto, kuriame buvo baigiamos derybos dėl galimo CCW VI papildomo protokolo vicepirmininko postus.